Piłka Ręczna

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej to najważniejsze zawody piłki ręcznej na świecie. Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w 1938 roku i od tego czasu odbywają się co 4 lata. To międzynarodowe wydarzenie sportowe organizowane jest przez IHF (International Handball Federation).

Zasady gry są proste: zawodnik może rzucać lub dryblować piłkę wyłącznie rękami, aby zdobyć punkty przeciwko drużynie rywali. Ponadto, gracze nie mogą uderzać lub popychać swoich przeciwników, gdy są w posiadaniu piłki; muszą również unikać dotykania jakiejkolwiek części ciała przeciwnika rękami lub ramionami, z wyjątkiem sytuacji, gdy bronią się przed atakiem innych graczy. Mecz składa się z dwóch drużyn grających przeciwko sobie na boisku przez 60 minut (40 minut na każdą połowę).

Mistrzostwa polski w piłce ręcznej

Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej to ogólnopolskie zawody w piłce ręcznej w Polsce, organizowane przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Pierwsze Mistrzostwa Polski zostały zorganizowane w 1956 roku i wygrali je Czarni Lwów. Od tego czasu odbywają się one co roku z dwoma tylko wyjątkami: 1958 i 1959. Najbardziej utytułowane drużyny na mistrzostwach to ŁKS Łódź z 17 tytułami, Wisła Kraków z 15 tytułami i MKS Piaseczno z 14 trofeami.

Zwycięzcy rozgrywek w danym sezonie grają ze sobą o to, kto zostanie mistrzem Polski na dany rok (lub wicemistrzem). Jeżeli w tej fazie rozgrywek drużyna wygra oba mecze z inną drużyną, zostaje mistrzem, jeżeli nie, zostaje wicemistrzem (uwaga: w niektórych sezonach rozgrywane są play-offy pomiędzy tymi drużynami w celu rozstrzygnięcia remisu).

Oprócz zdobycia tytułu Mistrza lub Wicemistrza na koniec serii mistrzostw każdego sezonu.